Český česnek se řadí mezi nejlepší na světě Díky své ostré chuti a neustálému ozdravování se české odrůdy česneku řadí ve světě mezi nejkvalitnější. Přesto je tento produkt těžko k dostání.
Nejčastější omyly o česneku
Pole s česnekem v červenci
Konzumní česnek je možné nasázet
Toto je omyl, který má snad nejhorší následky. Je důležité vědět, že jako konzumní se prodávají ty cibule, které jsou z nějakého důvodu určené jako nevhodné k sázení. Tyto choroby člověku nijak neublíží, pokud se ale dostanou do sadby delší dobu před sklizní, dokážou celou úrodu zlikvidovat.
Česnek se nesmí sázet po bramborách
Jde o poměrně často kladený dotaz. Pokud se sází česnek po bramborách, je třeba sázet co nejpozději, aby se negativní vliv brambor omezil. Nevhodnou předplodinou je hrách, obiloviny (ty česnek zaplevelují); cibule, česnek a pór (napadají je shodní škůdci a choroby). Sázení česneku po bramborách má výhodu v tom, že půda je dobře zpracovaná, a tak se do ní dobře sází.
Sázejí se pouze velké stroužky česneku, z malých by vyrostly malé cibule
Pokusy šlechtitele česneku Ing. Jana Kozáka i jeho smluvních pěstitelů dokázaly, že u kvalitních odrůd není nutné se obávat, že by z malých stroužků vyrostly další rok malé cibule. V porostu není poznat, která rostlina má původ ve velkém stroužku a která v malém. Vyhazování malých stroužků je podle něj zbytečným plýtváním kvalitní sadby. Těžko říci, odkud tento poměrně hodně zakořeněný „mýtus“ pochází. Nevnutili ho zákazníkům prodejci ve snaze prodat česnek co nejdráže? (Zákazník kupoval česnek s velkými stroužky, které více váží, a tak jsou dražší, a ty malé vyhazoval.)
Zasadím-li zakoupený sadbový česnek, mohu jej po sklizni prodávat jako sadbu
Ne. Česnek ze sadby vypěstovaný nezískává automaticky možnost být prodáván jako sadbový. Smíte jej prodávat výhradně jako česnek konzumní. (Což se navíc řídí dalšími pravidly, jako že nesmíte prodávat právně chráněné odrůdy bez uzavření licenční dohody.) Prodáváním nebo inzerováním pod označením „sadba“, „sadbový česnek“ či „vhodný k sázení“ se dopouštíte podvodu a vystavujete se riziku potrestání.
V příštích letech se cena čínského česneku vrátí na 20 Kč/kg a zlevní i český česnek
Sice se říká, že se Čína vyrovnává pouze s momentálním nedostatkem česneku a že za pár let zaplaví české obchody levným zbožím za 20 Kč, jak tomu bylo dřív. Je však potřeba si uvědomit, že takto levný byl čínský česnek v době, kdy naše republika nebyla v EU. Nyní musí Čína za obchodování na území členských zemí platit clo, což jí neumožňuje prodávat česnek takto lacino. Aby se u nás cena čínského česneku vrátila na částku, na které byla před naším vstupem do EU, muselo by Česko z Unie vystoupit, nebo by Unie musela přestat chránit vlastní producenty. Podle mne ani k jednomu z těchto dvou řešení v nejbližší době dojít nemůže.
V roce 2008 se v Česku vypěstovalo cca 1 760 tun česneku, z toho polovina se vyvezla do zahraničí a dovezlo se sem 7 tisíc tun.
Ing. Jan Kozák, který se dlouhodobě věnuje šlechtěním česneku a produkuje dvě třetiny sadby, která se dostává do oběhu, má podstatně střízlivější odhady. Podle něj se v uvedeném období u nás vypěstovalo spíše méně než 800 tun česneku. A co se týče vývozu u nás vypěstovaného česneku, dává Vám smysl, aby se odtud odvážela sadba či konzumní česnek, když se u nás dá prodat výhodněji než v zahraničí? Ne. Český česnek se z našeho státu nevyváží.