Český česnek se řadí mezi nejlepší na světě
Díky své ostré chuti a neustálému ozdravování se české odrůdy česneku řadí ve světě mezi nejkvalitnější. Přesto je tento produkt těžko k dostání.
Český česnek je znám svou kvalitou. Některé české odrůdy mají natolik zvučné názvy, že jsou pod zkomolenými názvy prodávány i ve Spojených státech Amerických. Takto se můžeme setkat s odrůdami Lukak = Lukan, Vekak = Vekan, Jovak = Jovan, Blanak či Blanik jako český Blanin.
Český česnek je nedostatkovým zbožím, vinou čehož je pro mnoho lidí nedosažitelný. Do obchodní sítě se jej dodává výrazně menší množství, než jaká je po něm aktuální poptávka. Vinu za současný nízký stav sadby má fakt, že zákazníci po mnoho let upřednostňovali výrazně levnější česnek dovážený z Číny. V Česku nebylo možné tuto zeleninu (ale tento problém se týká i jiných plodin) produkovat, neboť u nás, jak známo, panují úplně jiné poměry. Poněkud humornou formou situaci z minulých let popisuje na svém blogu Jan Kozák mladší ve článku Český česnek snad raději nehledat aneb jak to bylo.
Mnoho lidí se snaží využít současné krize v českém česnekářství (popsané v článku Česnekománie na webu Ing. Jana Kozáka), proto je daleko intenzívnější tlak podvodníků, kteří prodávají konzumní česnek a vydávají ho za sadbový nebo „vhodný k sázení“. Je důležité si uvědomit, že zasazením konzumního česneku podstupujete poměrně velké riziko, že si půdu zaneřádili závažnými chorobami a škůdci, jako jsou vlnovník česnekový (roztoč), háďátko zhoubné (hlístice) či bílá sklerociová hniloba.
Na mnoha tržnicích či u silnic je nabízen český česnek. Ve valné většině případů se jedná o česneky ze Španělska, které nejrůznější spekulanti prodávají nelegálně pod českými názvy. Tímto se sami vystavují riziku sankcí a poškozují tím pověst českému česneku, neboť je jasné, že pokud si někdo od nich španělský česnek (mnohdy rok starý) koupí v domění, že se jedná o českou produkci, nebude mít už o český česnek zájem.
Cena českého česneku je letos z důvodu nečekaného zájmu vyšší, než byla v minulých letech. S vyšší cenou přicházejí dvě negativa: 1) některé zákazníky může odradit vyšší cena v obchodech, a tak si místo kvalitní sadby koupí česnek neznámého původu, čímž se vystavují riziku zamoření půdy chorobami v těchto česnekách obsaženými. 2) Vyšší ceny využívají podvodníci, kteří pod označením „český česnek“ či „sadba česneku“ prodávají zboží pochybných kvalit i původu. Velký tlak na zákazníky pomocí reklamy způsobuje takto shazování pojmu „český česnek“. Bohužel se proti podobným podvodníkům bojuje poměrně obtížně. Česká obchodní inspekce není dostatečně rychlá, aby postihla všechny obchodníky, kteří se objevili jako houby po dešti a stejně jako ony po pár dnech mizí.
Už několik let se v Buchlovicích koná Festival česneku na zámku. Je dostupné ohlédnutí za ročníkem 2011.